Sprawdzanie BIK

Raport BIK w 2018 roku – instrukcja krok po kroku

Raport BIK 2018 instrukcja krok po kroku

BIK zmienia swój system do pobierania raportów BIK dla osób fizycznych i wraz z końcem roku 2017 jesteśmy świadkami ostatecznej przeprowadzki do systemu nowy BIK. Zobacz jak prosto można pobrać raport z BIK.

Najważniejsza zmiana w systemie BIK.

Wśród wielu pomniejszych zmian, ułatwiających przebrnięcie przez proces rejestracji, jedna jest według mnie najistotniejsza i wyczekiwana od dawna. Osoby zainteresowane raportem w BIK nie są już skazane na ważny dowód osobisty.

Od teraz w BIK zarejestrujemy się również z wykorzystaniem paszportu i karty pobytu.

Paszport, dowód i karta pobytu a weryfikacja BIK
zdj.1 – powiększony wybór dokumentów do weryfikacji

Jak pobrać raport z BIK w 2018roku?

Pierwsze co zauważamy w porównaniu do starego systemu to, że nowy jet bardziej przejrzysty i wniosek rejestracyjny wypełnia się przyjemniej niż dotychczas. Nie wiem czy w BIK obserwowano to, co robi KRD, ale mnie osobiście skojarzenie z tamtym systemem nasuwa się automatycznie. W tym wypadku upodobnienie formularza do konkurencji uważam za dobry krok.

Raport BIK w 2018 roku w nowym formularzu
zdj. 2 formularz rejestracyjny BIK w nowej, przyjaznej odsłonie

Weryfikację zaczynamy oczywiście od przejścia na stronę BIK zawierającą formularz rejestracyjny. Warto przypomnieć, że do weryfikacji będziemy potrzebować co najmniej danych z dokumentu tożsamości, adresu i numeru telefonu komórkowego.

Kolejny krok to wybór metody weryfikacji. W porównaniu do poprzedniej wersji systemu zrezygnowano z możliwości weryfikacji podpisem elektronicznym. Mamy zatem weryfikację polegającą na:

 • odebraniu listu poleconego,
 • przesłaniu skanu dokumentu tożsamości i wykonaniu przelewu weryfikacyjnego.

Jeśli wybierzemy weryfikację listem, rejestracja w zasadzie przerywa się w tym miejscu i pozostaje oczekiwanie na list z BIK-u, który zawiera kod weryfikacyjny.

Weryfikacja listem poleconym BIK
zdj. 3. wybór formy weryfikacji – list polecony

Szybka weryfikacja przelewem do BIK

My wybieramy drugą, szybszą opcję: skan dokumentu. Klikamy plus i dodajemy zeskanowany dokument.

Weryfikacja dokumentów dla raportu BIK w 2018
zdj 4. Przesyłamy skan wybranego dokumentu do systemu BIK

Po naciśnięciu guzika DALEJ system przekieruje nas do szybkich płatności. Ten obsługiwany jest przez BLUE MEDIA i należy zwrócić uwagę, że od tej pory to ta firma pojawi się w danych przelewu.

Weryfikacja w BIK - dostępne metody przelewu przez Blue Media
zdj 5. Wybór metody przelewu weryfikacyjnego

My z kilku różnych opcji wybieramy płatność poprzez mBank (mtransfer). Po pierwsze ta opcja działa całą dobę przez 7 dni w tygodniu, po drugie bank ten posiada bardzo przyjazny interfejs użytkownika czyli z naszej perspektywy konto idealne do działań w internecie. Z resztą każdy może za darmo przekonać się o tym zakładając bezpłatne konto w mBanku.

mTransfer w mBanku pomaga w weryfikacji BIK
zdj. 6. Szybki przelew weryfikacyjny w systemie mBanku

Po wykonaniu przelewu pozostaje czekać na dalszy etap weryfikacji.

Weryfikacja BIK - przelew zrealizowany
zdj. 7. Przelew weryfikacyjny do BIK jest weryfikowany

Niestety BIK nie dorobił się technologii stosowanych przez KRD i nawet przy dobrej jakości skanów nie są one automatycznie weryfikowane.

Weryfikacja przesłanych dokumentów w systemie BIK
zdj. 8. Oczekujemy na decyzję BIK

Kończymy weryfikację w BIK

Jeśli wszystko pójdzie dobrze otrzymujemy wiadomość e-mail z informacją, że nasze dane ze zdjęć zostały zweryfikowane i BIK zaprasza nas ustawienia hasła do portalu BIK.

mail weryfikacyjny z BIK
zdj. 9. Informacja e-mail od BIK

Klikamy zatem w link i otwiera się panel umożliwiający ustawienie hasła. Zanim jednak ustawimy hasło odezwie się sygnał przychodzący SMS-a w telefonie podanym na początku rejestracji:

pierwsze logowanie w BIK - SMS weryfikacyjny
zdj. 10. SMS weryfikacyjny BIK

Uzbrojeni w KOD weryfikacyjny wypełniamy formularz ustawienia hasła.

Ustawianie hasła do pierwszego logowania w BIK
zdj. 11. Ustawianie hasła do panelu

Po tej czynności aby dostać się do Panelu BIK będziemy musieli zalogować się od początku, czyli podać e-mail, hasło i wybrane cyfry z numeru PESEL:

Logowanie do portalu BIK
Zdj. 12. Pierwsze logowanie

Następnie wybieramy swój profil indywidualny (do wyboru jest jeszcze zakładka BIK dla osób prowadzących działalność gospodarczą)

Profile logowania w nowym panelu BIK
Zdj. 13. Wybieramy profil w panelu

W tym momencie otwiera się główne okno panelu BIK i możemy przejść do zamawiania raportu BIK. Oczywiście polecamy zakup jego pełnej wersji nazwanego nomen omen Raport BIK. Na potrzeby tego artykułu i ze względu na dość specyficzne umieszczenie często poszukiwanej Informacji Ustawowej to jej pobranie opiszemy w dalszej części opisu.

Jak pobrać darmowy raport z nowej strony BIK?

Najbardziej aktualne informacje o pobieraniu darmowego raportu BIK można znaleźć we wpisie:  https://czyszczenie-bik.pl/jak-pobrac-bezplatny-raport-bik-w-2018-roku/

Menu główne bez darmowego raportu BIK
Zdj. 14. Strona główna panelu BIK

Darmowy raport BIK – tak potocznie nazywana jest Informacja Ustawowa, aktualnie mająca niewiele wspólnego z pełnymi raportami. Ów bezpłatny wyciąg z historii kredytowej nie jest oferowany zbyt nachalnie, a powiedzmy sobie wprost – jest wręcz ukryty, bo kto szukałby tej opcji w ustawieniach, kiedy reszta opcji, aż kłuje w oczy.

Ale po kolei. Tak oto wygląda lista opcji raportów BIK, płatnych raportów.

płane raporty i pakiety w oferci BIK bez Informacju Ustawowej
Zdj. 15. Płatne raporty BIK

Żeby dostać się do darmowej wersji musimy kliknąć ikonę „trybik” prowadzącą do ustawie.

Pobieranie darmowego raportu w ustawieniach panelu BIK
Zdj.16. Wchodzimy w ustawienia

Dalej już jest „z górki”; wybieramy zakładkę „Informacja Ustawowa” i „Zamów raport”.

Darmowa Informacja Ustawowa w BIK - zamówienie raportu
Zdj. 17 Zamawianie Informacji Ustawowej

Zamówić darmowy raport możemy pod warunkiem, że nie korzystaliśmy z takiej opcji w ciągu minionego półrocza. W przeciwnym wypadku ujrzymy napis informujący kiedy pojawi się możliwość pobrania darmowej wersji raportu BIK.

Termin pobrania nowego darmowego raportu BIK
Zdj. 18. Następny darmowy raport BIK

Pozostaje wówczas wrócić do menu raportów i pobrać płatną wersję raportu generowanego przez BIK.

Zdjęcia wykorzystane w opisie i obrazujące pobieranie raportu na stronie BIK pochodzą ze strony bik.pl

15 thoughts on “Raport BIK w 2018 roku – instrukcja krok po kroku

  1. Zapewne pytanie miało dotyczyć tego czy BIKowi wolno zbierać skany dowodów. Jak to często bywa zdania są podzielone, a pewność można uzyskać widząc prawomocne orzeczenie. Czy widział Pan/Pani takie?

  1. Ależ można, proszę dokładnie przeczytać artykuł pod którym zamieściła Pani komentarz – podajemy instrukcje jak taki raport pobrać.

   1. Niestety po kliknięciu w trybik nie pojawia się zakładka “informacja ustawowa”. Ale jest rozróżnienie przy logowaniu na konta nowe i stare, być może w starszych kontach jest inaczej…

   2. Może i można ale na moim koncie zamiast opcji “Informacja ustawowa” jest “Pliki do pobrania” gdzie mam raport sprzed prawie roku i NIGDZIE nie ma opcji wygenerowania nowej informacji!

 1. Zarejestrowałem się 24 czerwca. BIK zmienił nazwę zakładki.
  Nie mam już w ustawieniach zakładki “informacja ustawowa”.
  Jest tylko “pliki do pobrania”.
  W którym miejscu i czy na pewno można ten raport darmowy wygenerować ?
  Czy nadal mamy ustawowe prawo do bezpłatnego raportu, bo jeśli tak, to zarządcza witryny robi wszystko, żeby na darmowy raport nie trafić i to zwyczajne naciągactwo. Ehhh nasuwa mi się piosenka Strachy na Lachy: “Żyję w kraju”…

 2. Nie można pobrać darmowego ponieważ nie ma tej zakładki ” Informacja Ustawowa” tylko jest “Pliki do Pobrania”, a tam nie ma nic o darmowym raporcie.

 3. Nie ma już “Informacji Ustawowej”, polecam artykuł o wycofaniu z oferty tej opcji w związku z wejściem RODO – [reklama – zapraszamy do kontaktu]

  1. Polecam inne komentarze – użytkownik bathrust wydaje się być większym ekspertem w temacie pobierania Informacji Ustawowej

 4. Gdyby ktoś ciągle szukał:
  Po założeniu konta należy wejść w zakładkę “Kontakt” (druga od lewej w prawym górnym rogu) i w formularzu kontaktowym zwrócić się z prośbą o udostępnienie “Kopii Danych”. Czas oczekiwania do 30 dni…

 5. Owszem, nie ma zakładki “Informacja ustawowa” ale nadal można zażądać darmowego
  raportu poprzez wysłanie wiadomości przez formularz. Należy w treści poprosić o informację ustawową i już po 30 dniach w dziale “Pliki do pobrania” pojawi się nowy dokument o nazwie “Kopia danych”. Będzie w nim mowa o RODO i wszystkie informacje które były wcześniej w darmowym raporcie czyli jakie mają o nas dane i kto się o nasz BIK score pytał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *