BIK ogólnieSprawdzanie BIK

Jak pobrać bezpłatny raport BIK w 2018 roku?

Posted
Jak pobrać bezpłatny raport BIK w 2018 roku?

Gdy ponad rok temu opisywaliśmy jak pobrać bezpłatny raport BIK, czyli Informację Ustawową, z pewnym rozbawieniem obserwowaliśmy jak w Panelu BIK ukrywa się tą opcję po kątach. Można przypuszczać, że wówczas osobom, które podejmowały decyzję o takich „ułatwieniach” w dostępie do darmowej wersji raportu, chodziło o promocję płatnych usług.

Wydawało się, że gorzej już nie będzie. Ale tak się tylko wydawało; teraz wielu z naszych czytelników z rozżaleniem stwierdza, że proponowana dotychczas metoda nie działa. I słusznie.

Czy jest coś takiego jak darmowy raport BIK?

Czyżby nadal zbyt wiele osób chciało czegoś za darmo? Zatem wprowadzono rozwiązanie sprawiające, że aktualnie cofamy się z pozyskaniem Informacji Ustawowej niemalże do epoki, w której królowały listy, nie e-maile. W sumie jeśli dokładniej się przyjrzeć, darmowego raportu BIK nie ma, od strony formalnej jest kopia danych przetwarzanych przez BIK. Ktoś jeszcze ma wątpliwości, jak RODO ułatwia nam życie?

I chociaż osobiście uważamy, że jakby jej nie nazwać (raportem czy kopią) zawartość takiej informacji zazwyczaj do niczego się nie nadaje, w odpowiedzi na Państwa pytania zamieszczamy krótką instrukcję pobierania kopii danych (na nasze potrzeby nazywajmy ją darmowym raportem BIK) z Biura Informacji Kredytowej.  

Jak pobrać bezpłatny raport BIK?

Zaczniemy od druczku. Tak, chociaż w XXI wieku może zabrzmieć to komicznie, jeśli potrzebujemy darmowego raportu BIK, należy wypełnić Wniosek o Kopię Danych. Wszak trzymając się urzędniczego żargonu, to nie zamawianie darmowego raportu, a realizacja prawa dostępu do danych przetwarzanych przez BIK. Pokraczne konstrukcje w nazewnictwie dokumentów zwiastują pokraczne metody realizacji. 

Druczek można pobrać z naszej strony lub zawsze aktualny zamówić przez formularz kontaktowy w panelu BIK. 

W każdym razie jak informuje BIK „realizacja zgłoszenia dotyczącego praw związanych z przetwarzaniem przez BIK danych osobowych (po ludzku pozyskania informacji ustawowej – red.) może nastąpić na podstawie wniosku”. Ten może zostać złożony w następujący sposób:

  1. osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK (w Warszawie),
  2. wysyłka pocztą,
  3. za pomocą formularza kontaktu z zalogowanego konta w Portalu BIK ,
  4. załącznik w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wyróżniliśmy trzecią metodę gdyż uważamy ją za najłatwiejszą w realizacji i dającą przy okazji dostęp do portalu BIK, co może się przydać w przyszłości (o ile ktoś już nie posiada takiego konta).  Tutaj można bezpłatnie założyć konto w BIK

jak wysłać wniosek o darmowy raport w BIK
Dodawanie wniosku do formularza w Panelu BIK, źr.: bik.pl

Gdyby jednak decydowali się Państwo na osobista wizytę lub wysyłkę wniosku tradycyjną pocztą poniżej adres BIK:

Biuro Informacji Kredytowej S.A., ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa

Po staremu darmowy raport jest udostępniany maksymalnie w ciągu miesiąca od daty poprawnie złożonego wniosku w Portalu BIK (tylko dla osób posiadających aktywne konto) lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *