Jak poprawić BIK

Ocena punktowa BIK – gwiazdki BIK

Ocena Punktowa BIK - scoring

Jedną z podstawowych ról Biura Informacji Kredytowej BIK SA jest dbanie o interesy jego właścicieli. Ponieważ BIK został stworzony przez banki, to jasnym jest, iż interesem banków jest eliminowanie z grona potencjalnych klientów złych kredytobiorców.

Rolą BIK jest zatem ocena i segregacja wszystkich konsumentów produktów pożyczkowych i kredytowych w taki sposób, aby móc posortować ich od najgorszych do najlepszych.

Ocena BIK a szansa na otrzymanie kredytu

Oceny kredytobiorców dokonuje się na podstawie obserwacji ich zachowań podczas spłaty posiadanych zobowiązań. Oczywiście nie robi tego człowiek, tylko algorytm BIK – sztuczna inteligencja. Na podstawie wielu kryteriów (głównym jest i zawsze będzie terminowość spłat) nadaje on ocenę punktową BIK. Ocena punktowa BIK kategoryzuje kredytobiorców w kilku grupach, które dla ułatwienia oznaczane są gwiazdkami.

Gwiazdki BIK wskazują w dużym uproszczeniu na to, jak oceniany jest kredytobiorca. Może on posiadać od jednej do pięciu gwiazdek BIK.

Może również nie posiadać żadnej gwiazdki – na przykład w sytuacji, gdy jego historia kredytowa jest zbyt krótka lub zbyt odległa w czasie, aby algorytm BIK posiadał aktualny materiał badawczy i porównawczy potrzebny do wyciągnięcia wniosków i dokonania oceny punktowej BIK.

Ocena BIK to natomiast dla podmiotów udzielających pożyczek wyznacznik jakości kredytobiorcy. Przykładowo, klient posiadający 611 punktów BIK w każdym banku otrzyma najlepszą ofertę kredytu, przewidzianą dla kredytobiorców najlepszych pod każdym względem.

Posiadaczowi 428 punktów BIK odmówi połowa banków w Polsce. A druga zaoferuje mu produkty na tak nieatrakcyjnych (drogich dla niego) warunkach, iż niewiele będą one różniły się od pożyczek pozabankowych dla zadłużonych.

Natomiast posiadacz 320 punktów będzie musiał szczęścia wyłącznie w parabankach. I to tylko tych, które nie posiadają umowy z BIK (czyli oferujących pożyczki pozabankowe bez BIK), gdyż jego ocena odstraszy nawet lichwiarza.

Gwiazdki BIK można poprawić….

To prawda. Posiadanie takiej, a nie innej oceny punktowej BIK wyrażonej w gwiazdkach BIK to ocena tu i teraz. Aktualna na dzień sprawdzania się w BIK. Czasami niewiele pracy, nieduża korekta i usunięcie złych wpisów wystarczą, aby za tydzień czy dwa ocena punktowa BIK zauważalnie wzrosła. I z trzech gwiazdek BIK zrobiły się cztery.

Sprawdź swoją ocenę punktową i możliwość jej poprawy

Jeśli znasz swoją ocenę BIK, to wystarczy kliknąć w “swoją” liczbę gwiazdek i sprawdzić, w jaki sposób możesz skorzystać ze sprawdzonych w praktyce możliwości poprawy swojej wiarygodności kredytowej.

Gwiazdki BIK wskażą Ci, na jakim etapie drogi znajdujesz się w drodze do celu – posiadania statusu kredytobiorcy tak wiarygodnego, że banki same prześcigają się w składaniu promocyjnych ofert.

Zatem – sprawdź swoją ocenę punktową w raporcie BIK, a następnie wybierz posiadaną ilość gwiazdek:

brak oceny punktowej w BIK

jedna gwiazdka w BIK

dwie gwiazdki w BIK

trzy gwiazdki w BIK

cztery gwiazdki BIK

Gwiazdki BIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *