BIK ogólnieMam zły BIK - dlaczego tak jest?

Wyszukiwarka pożyczek a zapytania kredytowe?

Wyszukiwarka pożyczek niszczy historię kredytową

Wyszukiwarka pożyczek – zazwyczaj patrząc na wyszukiwarkę pożyczek nie spodziewasz się, że może ona zniszczyć Twoją historię kredytową, a wszystkiemu winne są hurtowo składane zapytania kredytowe BIK. Zatem gdy do głowy wpadnie Ci myśl, żeby sprawdzić jaki kredyt dostaniesz w banku lub ile pożyczy Ci firma pozabankowa, najpierw dobrze się zastanów. Wielu przed Tobą tego nie zrobiło, by następnie na własnej skórze poznać tryby maszynerii decydującej o zdolności kredytowej.

Zapytania kredytowe kontra historia kredytowa

Zapytania kredytowe potrafią być jak tornado dewastujące pozytywny obraz kredytobiorcy. Zwłaszcza, gdy dana osoba jest na takim etapie swojej historii kredytowej w którym liczy się każdy punkt scoringu. Należy wystrzegać się kolejnych zapytań i agencji, które za jednym zamachem obracają w gruzy marzenia o nowym kredycie. Robią to składając kilkanaście/kilkadziesiąt zapytań o kredyt licząc na jakiś cudowny strzał.

Pół biedy jeśli masz wysoki scoring – dosyć szybko pozbierasz się po takim “profesjonalnym” pośrednictwie kredytowym. Składanie zapytań na lewo i prawo może jednak stać się gwoździem do trumny dla tych, których scoring balansuje na granicy akceptowalnej przez banki.

W błędzie jest jednak ten kto myśli, że taki zabieg na jego scoringu może go spotkać tylko w malutkim biurze kredytowym gdzieś na peryferiach miasta. O tym można się przekonać np. korzystając z serwisów internetowych pośredniczących w pozyskaniu pożyczki.

Bancovo? Czy porównywarka pożyczek może obniżyć zdolność kredytową?

Wspomniane Bancovo to oczywiście tylko przykład. To nowa wyszukiwarka produktów pożyczkowych uruchomiona pod egidą Alior Bank, mająca wielkie plany. Czy taki projekt musi być lepszy od innych porównywarek? I tak, i nie.

Z punktu widzenia BIK sposób prezentacji oferty dla szukającego pożyczki jest nieszczęśliwy. Chcesz “tylko popatrzeć” co takiego wyszuka dla Ciebie taki serwis? Niestety bez podania sporej ilości danych nie otrzymasz propozycji. Jesteś gotów podać wszystko jak na spowiedzi? Nie zdziw się gdy Twój raport z Biura Informacji Kredytowej wzbogaci się o kilka zapytań kredytowych.

zapytania kredytowe z Bancovo a alert BIK
zdj. 1. Sprawdzenie oferty Bancovo – BIK alarmuje

Aktualnie platforma oferuje produkty tylko 4-ech pożyczkodawców, co w naszej próbie zaowocowało 3-ma zapytaniami (w tym tylko jedną ofertą). Mało by doszczętnie zdewastować BIK, ale wystarczająco by przez 2 miesiące zapomnieć o wzięciu jakiegoś kredytu.

Zapytania kredytowe przy sprawdzaniu oferty pożyczek
zdj. 2. Cztery produkty, trzy zapytania i tylko jedna oferta źr. bancovo.pl

Jeśli swoją ofertę w podobnym serwisie zamieści większa liczba pożyczkodawców, ilość zapytań będzie mogła zrobić spore zamieszanie w scoringu BIK pytającego.

Zapytania kredytowe zniszczyły mi BIK

Jeśli dojdziesz do takiego wniosku zatrzymaj się na chwilę zanim pochopnie wykonasz następny krok. To co zrobisz dalej może zaważyć na długi czas o tym, czy będziesz mógł dostać kredyt czy trafisz na czarną listę klientów.

Sugeruję, abyś zdobył raport z BIK i ocenił jak bardzo jest źle. Oczywiście czasem ciężko sporządzić taką ocenę samemu. W takich momentach zawsze możesz skorzystać z oferty takiego serwisu jak Czyszczenie BIK i w ramach analizy raportu BIK uzyskać profesjonalną ocenę sytuacji. To jednak nie wszystko, dodatkowo otrzymasz sugestię jak najszybciej odzyskać zdolność kredytową i pozbyć się szkodliwych zapytań kredytowych.

One thought on “Wyszukiwarka pożyczek a zapytania kredytowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *