BIK ogólnieJak poprawić BIK

Lubisz nadpłacać raty? Zobacz pułapkę w BIK

zobacz pulapke w BIK

Wiele osób mając coś na raty wychodzi z założenia: a nadpłacę sobie, szybciej się spłaci, a gdy zdarzy mi się zapomnieć o jakiejś to nie będzie powodu do stresu, wszak raty zawsze płacone będą z nawiązką.

Jeśli też tak myślisz – koniecznie sprawdź BIK jak najszybciej. Może się bowiem okazać, że wpadłeś, Szanowny Czytelniku, w sidła własnoręcznie na siebie zastawione.

Raty a wpis o nich do BIK

Kupowanie na raty jest niczym innym jak zaciągnięciem w banku kredytu konsumpcyjnego. Kredyt taki ma swój harmonogram spłaty. I w nim tkwi pułapka, w którą wpada wielu kredytobiorców. Tych, którzy uważają, że swoje raty spłacili świetnie, a BIK mówi coś zupełnie innego. Jak jest to możliwe? Problemem jest właśnie zjawisko nadpłacania rat….

Biorąc coś na raty i decydując się płacić na przykład po 2 raty na raz i tak musisz przestrzegać terminów zapłaty. Niezależnie od tego, że masz 2, 4 czy nawet 7 rat zapłaconych awansem! Jeśli spóźnisz się ze spłatą raty (pomimo wielkiej nadpłaty) bank przekaże informacje do BIK-u, a Ty możesz wpaść w niezłe tarapaty.

Szczególnie, gdy uznasz, że mając już kilka miesięcy nadpłaty możesz w jeden miesiąc nie zapłacić. Logicznie rzecz pojmując jest to myślenie racjonalne, wszak bank już dawno temu dostał ratę od Ciebie. Ale nie dla banku. Ten bez skrupułów przekaże informacje do BIK, że spóźniasz się ze spłatą i to powyżej 30 dni.

Pułapka na wychodzących przed szereg

Prześledźmy to na przykładzie. Oto fragment raportu BIK osoby, która zdecydowała się już od pierwszej raty dokonywać wpłat wyższych niż wynikające z umowy. Umowa kredytu zakłada spłatę 30 rat po 69 zł. Przez 7 miesięcy kredytobiorca płacił raty po 100 zł zamiast 69 zł. W ten sposób “zgromadził” 217 zł zapasu. Dlatego gdy przegapił termin spłaty grudniowej raty i zapłacił po terminie – spał spokojnie. Miał bowiem nadpłacone aż 3 raty miesięczne.

Na swoje szczęście nie uznał, że skoro ma tyle rat do przodu to może sobie nie zapłacić jednej czy dwóch. Bo wówczas opóźnienie nie wyniosłoby 4 dni , a kilkadziesiąt:Jakby nie patrzeć, świetnego wpisu w BIK już mieć nie będzie. Nieznajomość prawa szkodzi. Tym większy apel do tych, którzy lubią nadpłacać raty dla własnego bezpieczeństwa – sprawdzajcie swój BIK po każdym zakończonym kredycie. Bo to bezpieczeństwo może okazać się mocno złudne. A konsekwencje trudne do naprawy.

Bohater naszej opowieści już je odczuł. Jego ocena wiarygodności spadła do niezbyt chlubnego poziomu:

Jak sprawdzić swój BIK po nadpłaconych ratach?

Jeśli wiesz, że miałeś kiedyś kredyty nadpłacane właśnie w celu zabezpieczenia się na wypadek zapomnienia – sprawdź koniecznie, czy taki kredyt nie zostawił w Twoim rejestrze BIK brzydkich śladów. Jak sprawdzić swój BIK po latach? Zamów analizę raportu BIK i zaczekaj, aż specjalista oceni jego kondycję. Z analizy dowiesz się, czy trzeba usunąć jakieś wpisy lub czy istnieje konieczność wzmocnienia oceny punktowej, aby scoring BIK nie poszedł niebezpiecznie w stronę braku zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *