BIK ogólnieSprawdzanie BIK

Raport BIK – Informacja Ustawowa staje się bezużyteczna

Bezużyteczny raport BIK

Jak wiadomo raport BIK występuje w dwóch odmianach. Pierwsza to bezpłatna Informacja Ustawowa. Dokument ten przysługuje ustawowo każdegomu raz 6 miesięcy bez jakichkolwiek opłat. Drugi to płatny Profil Kredytowy Plus zawierający ocenę punktową BIK, której raport BIK w wersji Informacji Ustawowej nie posiadał.

Raport BIK – różnice między płatnym i bezpłatnym raportem

Do tej pory płatny i bezpłatny raport BIK różniło tylko jedno: informacja o ocenie punktowej wyrażonej liczbowo i graficznie za pomocą gwiazdek BIK:

Poza tym od strony merytorycznej wartość jednego i drugiego raportu BIK przedstawiała się identycznie. Zawierały one dane dotyczące historii spłaty miesiąc po miesiącu i informacje niezbędne do sprawdzenia, czy dany wpis można z rejestru usunąć (czy możliwe jest czyszczenie BIK)

Biuro Informacji Kredytowej to jednak instytucja komercyjna. I nie na rękę było im dawanie za darmo praktycznie tego samego, co w wersji płatnej (w przypadku wielu osób zobaczenie gwiazdek nie było warte wydania 36 zł).

Co zrobił zatem BIK? Otóż zmienił bezpłatną wersję raportu BIK w taki sposób , aby stała się ona kompletnie bezużyteczna dla osób chcących sprawdzić swój BIK.

Raport BIK – Informacja Ustawowa w nowej wersji

Informacja Ustawowa BIK w nowej wersji to zmiana danych tabelarycznych na suchy opis. Opis – dodajmy – całkowicie bezwartościowy. Nie zawiera on tych elementów, które z raportu BIK odczytuje się. Jak wygląda aktualnie raport BIK można sprawdzić na jego fragmencie. Właśnie tym, w którym zamiast tabeli z historią spłaty, niedopłatami czy przekroczeniami limitu mamy coś takiego:

raport BIK

Raport BIK – wersja płatna

Tym prostym ruchem Biuro Informacji Kredytowej niejako zmusza każdego, kto chce poprawić swój BIK, do zakupu wersji płatnej raportu BIK. Ten kosztuje 36 zł za raport jednorazowy lub 79 zł za pakiet 12 raportów (szczegóły można sprawdzić tutaj)

W chwili obecnej tylko bowiem płatny raport z BIK ma znaczenie analityczne. To znaczy, że tylko z niego można odczytać te parametry i dane, które niezbędne są do wykonania analizy raportu BIK, a w dalszym kroku wdrożenia procedury umożliwiającej czyszczenie BIK:

raport BIK

Tylko w raporcie BIK w wersji komercyjnej znajdziemy historię każdego zobowiązania z detalami. A najczęściej to właśnie te detale są najbardziej istotne i to one decydują, czy dany wpis jest pozytywny czy też wymaga usunięcia z rejestru BIK.

Suma tych detali to wiarygodność kredytowa i zdolność do zaciągania zobowiązań – kredytów i pożyczek.

Raport BIK – płatny czy darmowy

O ile do marca 2017 olbrzymia większość konsumentów mogła zadowolić się bezpłatnym raportem BIK, o tyle od tej daty zamawianie raportu bez wartości mija się z celem.

Szczególnie, że Informacja Ustawowa, czyli bezpłatny raport BIK to oczekiwanie około miesiąca. Dla porównania raport płatny generuje się w najwyżej kilka minut. Najczęściej czas ten liczony jest jednak w sekundach.

Jeśli zatem planujesz posprzątać swój BIK, usunąć negatywne wpisy i rozpocząć pracę nad budową wiarygodności – zdecydowanie musisz zainwestować w pakiet 12 raportów BIK. Cena jednostkowa raportu nie przekroczy wówczas 7 zł. To naprawdę mało, biorąc pod uwagę fakt, iż raport BIK będzie zawierał ocenę punktową oraz będzie generowany natychmiast.

Aby sprawdzić BIK kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *